Oswajanie zwierząt: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
m (Masa przeniósł stronę Oswajanie zwierząt2 na Oswajanie zwierząt, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem) |
|||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
Umiejętność pozwala graczom oswajać różne stworzenia i nimi dowodzić. Proces oswajania rozpoczynamy od wyboru umiejętności i użyciu jej na nieoswojone zwierzę czyli takie, którego nazwa jest na szaro bądź na czerwono. Próba oswojenia stworzenia zajmuje kilka sekund. Nieodłącznym elementem umiejętności jest [https://wiki.endore.pl/index.php/Wiedza_o_Zwierz%C4%99tach Wiedza o faunie], bez której oswajanie większości istot będzie niemożliwe. | |||
=== Levele i rozwój zwierząt === | |||
* Każde oswojone zwierzę zdobywa doświadczenie i może awansować na kolejne poziomy. | |||
* Z każdym poziomem wzrastają jego podstawowe statystyki (str/dex/int) | |||
* Po zdobyciu określonej ilości doświadczenia (poprzez walkę lub trening) — awansuje. | |||
* Trening zwierzęcia odbywa się poprzez użycie kija/kostura | |||
* Od 3. poziomu zwierzę zyskuje dostęp do specjalnych umiejętności | |||
{| class="wikitable" | |||
! Rodzina istot || Umiejętność || Efekt || Cel efektu | |||
|- | |||
| Domyślne (istoty dla których nie ma umiejętności specjalnych) || '''Furia''' (fury) || Bonus do siły i zręczności || <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Ptaki || '''Mądrość bestii''' (beast_wisdom) || Bonus do umiejętności: oswajanie + wiedza o faunie || <span style="color: orange;">Właściciel</span> | |||
|- | |||
| Byki || '''Szaleńczy atak''' (frenzy_attack) || Równoległy atak na 3 istoty w określonym zasięgu || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Krabainy || '''Bojowy instynkt''' (battle_instinct) || Bonus do bojówki || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Vulture || '''Skupienie drapieżcy''' (predator_focus) || Bonus do szansy na trafienie || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Sarny/Gazele || '''Nieugięty duch''' (unwavering_spirit) || Bonus do regeneracji staminy || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Pijawki || '''Tętno życia''' (life_pulse) || Bonus do regeneracji życia || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Szczurowate || '''Zwierzęca czujność''' (animal_awareness) || Bonus do szansy na unik || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Łasice || '''Mistyczna auta''' (mystical_aura) || Bonus do magii || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Kozy || '''Mistyczna tarcza''' (mystical_shield) || Bonus do odporności na magię || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Jelenie || '''Aura spokoju''' (aura_of_peace) || Uspokajanie istot w okolicy || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Koty || '''Przyczajenie''' (stealth_pose) || Ukrywa właściciela i jego zwierzaka || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Konie || '''Ukrycie wierzchowca''' (mount_hiding) || Ukrywa wierzchowca || <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Psy || '''Szał ugryzień''' (bite_frenzy) || Seria trzech szybkich ciosów || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Nietoperze || '''Dar natury''' (gift_of_nature) || Wyleczenie z trucizny, wyleczenie 5% życia || <span style="color: orange;">Właściciel</span> | |||
|- | |||
| Aligatory || '''Przeraźliwy ryk''' (terrifying_roar) || Straszy istoty w okolicy (uciekają) || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Żurawie || '''Więź życia''' (life_bond) || Wyleczenie 10% życia i staminy właściciela i jego zwierzaka || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Lamy || '''Plucie''' (spit) || Atak z dystansu - zadaje niewielkie obrażenia najbliższej istocie i ją unieruchamia || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Dziki || '''Odwet bestii''' (beast_revenge) || Nadaje tarczę absorbującą obrażenia || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: chartreuse;">grupa</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Niedźwiedzie || '''Niedźwiedzi ryk''' (bear_roar) || Prowokuje istoty do ataku na siebie || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Wilki || '''Duchowe wycie''' (pack_hunt) || Przywołuje duchowego wilka na kilkanaście sekund || <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Juczniaki || '''Niezmordowany krok''' (tireless_walk) || Bonus do udźwigu || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Żaby || '''Lepki język''' (stick_tongue) || Przyciąga wroga do siebie i ukrywa zwierzaka || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Koty drapieżne || '''Skok cienia''' (shadow_leap) || Teleport do najbliższego wroga i wywołanie u niego krwawienia || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Orły || '''Ucieczka''' (escape) || Teleportuje właściciela i jego zwierzęta z okolicy na bezpieczną odległość || <span style="color: orange;">Właściciel</span> + <span style="color: cyan;">Zwierzak</span> | |||
|- | |||
| Pająki || '''Pajęcze sieci''' (spider_webs) || Najbliżsi wrogowie zostają unieruchomieni || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Węże || '''Wężowy skok''' (serpent_jump) || Doskakuje do wroga i zaraża go trucizną || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Goryle || '''Zew krwi''' (call_of_the_wild) || Zadaje potężny cios najbliższemu wrogowi unieruchamiając go na chwilę || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|- | |||
| Szakale || '''Zmylenie drapieżnika''' (misleading) || Przyprowadza najbliższego wroga do swojego właściciela || <span style="color: red;">Wróg</span> | |||
|} | |||
* Jeśli zwierzę zostanie uwolnione lub zdziczeje, jego poziom resetuje się do 1. | |||
'''Nazwa i oznaczenie poziomu - Poziom oswojonego zwierzęcia jest automatycznie dodawany do jego nazwy, np.: Wilk (3) Pies (5)''' | |||
Wersja z 12:46, 10 paź 2025
Umiejętność pozwala graczom oswajać różne stworzenia i nimi dowodzić. Proces oswajania rozpoczynamy od wyboru umiejętności i użyciu jej na nieoswojone zwierzę czyli takie, którego nazwa jest na szaro bądź na czerwono. Próba oswojenia stworzenia zajmuje kilka sekund. Nieodłącznym elementem umiejętności jest Wiedza o faunie, bez której oswajanie większości istot będzie niemożliwe.
Levele i rozwój zwierząt
- Każde oswojone zwierzę zdobywa doświadczenie i może awansować na kolejne poziomy.
- Z każdym poziomem wzrastają jego podstawowe statystyki (str/dex/int)
- Po zdobyciu określonej ilości doświadczenia (poprzez walkę lub trening) — awansuje.
- Trening zwierzęcia odbywa się poprzez użycie kija/kostura
- Od 3. poziomu zwierzę zyskuje dostęp do specjalnych umiejętności
| Rodzina istot | Umiejętność | Efekt | Cel efektu |
|---|---|---|---|
| Domyślne (istoty dla których nie ma umiejętności specjalnych) | Furia (fury) | Bonus do siły i zręczności | Zwierzak |
| Ptaki | Mądrość bestii (beast_wisdom) | Bonus do umiejętności: oswajanie + wiedza o faunie | Właściciel |
| Byki | Szaleńczy atak (frenzy_attack) | Równoległy atak na 3 istoty w określonym zasięgu | Wróg |
| Krabainy | Bojowy instynkt (battle_instinct) | Bonus do bojówki | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Vulture | Skupienie drapieżcy (predator_focus) | Bonus do szansy na trafienie | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Sarny/Gazele | Nieugięty duch (unwavering_spirit) | Bonus do regeneracji staminy | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Pijawki | Tętno życia (life_pulse) | Bonus do regeneracji życia | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Szczurowate | Zwierzęca czujność (animal_awareness) | Bonus do szansy na unik | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Łasice | Mistyczna auta (mystical_aura) | Bonus do magii | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Kozy | Mistyczna tarcza (mystical_shield) | Bonus do odporności na magię | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Jelenie | Aura spokoju (aura_of_peace) | Uspokajanie istot w okolicy | Wróg |
| Koty | Przyczajenie (stealth_pose) | Ukrywa właściciela i jego zwierzaka | Właściciel + Zwierzak |
| Konie | Ukrycie wierzchowca (mount_hiding) | Ukrywa wierzchowca | Zwierzak |
| Psy | Szał ugryzień (bite_frenzy) | Seria trzech szybkich ciosów | Wróg |
| Nietoperze | Dar natury (gift_of_nature) | Wyleczenie z trucizny, wyleczenie 5% życia | Właściciel |
| Aligatory | Przeraźliwy ryk (terrifying_roar) | Straszy istoty w okolicy (uciekają) | Wróg |
| Żurawie | Więź życia (life_bond) | Wyleczenie 10% życia i staminy właściciela i jego zwierzaka | Właściciel + Zwierzak |
| Lamy | Plucie (spit) | Atak z dystansu - zadaje niewielkie obrażenia najbliższej istocie i ją unieruchamia | Właściciel + Zwierzak |
| Dziki | Odwet bestii (beast_revenge) | Nadaje tarczę absorbującą obrażenia | Właściciel + grupa + Zwierzak |
| Niedźwiedzie | Niedźwiedzi ryk (bear_roar) | Prowokuje istoty do ataku na siebie | Wróg |
| Wilki | Duchowe wycie (pack_hunt) | Przywołuje duchowego wilka na kilkanaście sekund | Zwierzak |
| Juczniaki | Niezmordowany krok (tireless_walk) | Bonus do udźwigu | Właściciel + Zwierzak |
| Żaby | Lepki język (stick_tongue) | Przyciąga wroga do siebie i ukrywa zwierzaka | Wróg |
| Koty drapieżne | Skok cienia (shadow_leap) | Teleport do najbliższego wroga i wywołanie u niego krwawienia | Wróg |
| Orły | Ucieczka (escape) | Teleportuje właściciela i jego zwierzęta z okolicy na bezpieczną odległość | Właściciel + Zwierzak |
| Pająki | Pajęcze sieci (spider_webs) | Najbliżsi wrogowie zostają unieruchomieni | Wróg |
| Węże | Wężowy skok (serpent_jump) | Doskakuje do wroga i zaraża go trucizną | Wróg |
| Goryle | Zew krwi (call_of_the_wild) | Zadaje potężny cios najbliższemu wrogowi unieruchamiając go na chwilę | Wróg |
| Szakale | Zmylenie drapieżnika (misleading) | Przyprowadza najbliższego wroga do swojego właściciela | Wróg |
- Jeśli zwierzę zostanie uwolnione lub zdziczeje, jego poziom resetuje się do 1.
Nazwa i oznaczenie poziomu - Poziom oswojonego zwierzęcia jest automatycznie dodawany do jego nazwy, np.: Wilk (3) Pies (5)