Wskazówki do odgrywania postaci

Z Endore
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogólne wskazówki do odgrywania postaci

Rekomendowane zachowania

 • W używaniu emot nie ma rekomendowanego czasu (za wyjątkiem czasu przyszłego). Może być przeszły dokonany, niedokonany tak jak i czas teraźniejszy.
 • Wskazane jest dostosowywanie adekwatnie swoich reakcji do tego co się dzieje w grze. Jeśli np. *wyciąga rękę aby się przywitać*, reakcjami może być *odtrąca rękę zdenerwowany* jak również *uścisnął mocno rękę*.
 • Wysyłając emotę opisujemy tylko to, co jest widoczne dla innych postaci, nie przekazujemy jej myśli, intencji, tego co nie byłoby widoczne w prawdziwym życiu np. *na jego twarzy widać przerażenie*, zamiast *przeraził się na myśl o tym, co ma nadejść*

Niewskazane zachowania

 • W stosowaniu emotek nie rekomendowane jest używanie imion. Nie wszyscy gracze mogą znać postać, do której skierowana jest emota lub mogą znać ją pod innym imieniem. Lepiej użyć *patrzy na kobietę po prawej*, *ukłoniła się mężczyźnie po drugiej stronie stołu*
 • Bardzo niewskazany jest tzw. powergaming, czyli wymuszanie na innych graczach zachowań poprzez wysyłanie emot np. *bije mężczyznę do nieprzytomności*, *niepostrzeżenie ściąga kaptur postaci*, *odrąbuje oberżyście głowę toporem* itp.
 • Używanie umiejętności um. Ukrywanie się gdy rozmawia się z inną postacią lub w ogóle przebywa w tym samym pokoju co druga postać.
 • Bindowanie emotek do powtarzanych czynności - np. "Chciałbym coś kupić *uśmiechnął się*". Nie buduje to oprawy fabularnej jednocześnie wyglądając sztucznie.

Wskazówki dla konkretnych ras

"Powiadają bowiem, iż po odejściu Valarów zapadła cisza, a Iluvatar przez długi wiek był samotny i pogrążony w myślach. Wreszcie przemówił: „Zaprawdę miłuję Ziemię, która ma być mieszkaniem Quendich (elfów przyp. red.) i Atanich (ludzi przyp. red.), Najpiękniejsi ze wszystkich ziemskich istot będą Quendi; oni to wymyślą i urzeczywistnią więcej piękna niż inne moje Dzieci; oni też zaznają największego szczęścia na świecie. Lecz Atanim przypadnie nowy dar ode mnie”. Tchnął więc w serce człowiecze tęsknotę przekraczającą granice świata i nie dającą się zaspokoić tym, co na nim można znaleźć; dał też ludziom moc kształtowania – wśród potęg i przypadków świata – własnego życia w sposób nie wyznaczony przez Muzykę Ainurów, która określa niejako los wszystkich innych istot i rzeczy; działanie ludzi, ich obyczaje i uczynki, ukształtuje ostatecznie świat, aż się dopełni wszystko do końca i w każdym szczególe.

(...)

Ułożył więc Aule Siedmiu Ojców Krasnoludzkiego Plemienia do snu w miejscu odosobnionym i wróciwszy do Valinoru czekał długie lata. Ponieważ miały przyjść na świat, gdy władzę nad Śródziemiem sprawował jeszcze Melkor, Aule dał krasnoludom krzepę i wytrwałość. Dlatego są twardzi jak kamień, uparci, w przyjaźni wierni, w nienawiści zawzięci; lepiej niż wszystkie inne obdarzone mową stworzenia znoszą trudy, głód i cielesne rany. Żyją też długo, o wiele dłużej niż ludzie, lecz nie są nieśmiertelni." — J.R.R. TOLKIEN „Silmarillion”

Leśne Elfy

 • Odgrywanie postaci elfa nie jest łatwe (dlatego na niektórych z poprzednich odsłon EME, dostęp do rasy elfa obwarowany był dodatkowymi wymaganiami). Należy umieć zbalansować istotę bycia Quendi jaką w zamyśle miał mistrz Tolkien i jednocześnie nie oczekiwać, że inni gracze będą traktowali postać z dodatkowymi przywilejami.
 • Mimo nieśmiertelności, elfowie ulegali pokusom i słabościom oraz, jak ludzie, ginęli od ran (tych fizycznych jak i duchowych). Elfowie nie posiadali "supermocy", które czyniły ich potęgami.
 • Lata, w których odbywa się obecna odsłona serwera, to lata zmierzchu elfów. Ich świetność już dawno przeminęła, a ostatnie osady elfów zamknęły się przed przybyszami z zewnątrz.
 • Jednocześnie elfowie posiadają głęboką wiedzę o przeszłości, o historii Śródziemia. Co czyni ich rozważnymi i ostrożnymi w dokonywanych decyzjach.

Krasnoludy

 • Fałszywe stereotypy i kłamliwe relacje nadały im przywary osób, które regularnie nadużywają piwa, są rubaszne oraz mało inteligentne. To nieprawda!
 • Ich stwórcą był potężny Valar o imieniu Aule - po nim odziedziczyli umiłowanie ziemi i dzieł z niej stworzonych. Są wytrwali i uparci, nieustępliwi i zawzięci we wrogości i przyjaźni.
 • Krasnolud nie równa się górnik lub kowal. Krasnoludy kochały się we wszelkich stworzonych rzeczach za pomocą rzemiosła: czy to z drewna, czy metalu. Czy do użycia na polu bitwy, czy też aby po prostu: cieszyć oko.

Ludzie z Dale lub Esgaroth

 • To najbardziej uniwersalna rasa, są wśród nich wojownicy, szlachetnie urodzeni i prości wieśniacy. Osoby, które honor cenią ponad wszystko i takie, które sprzedałyby swoją rodzinę dla chęci zysku.
 • Pochodzenie nie determinuje charakteru - tak w Dale jak i w Esgaroth trafiają się osoby ceniące wartości jak i takie, które działają na szkodę innych.