Gotowanie

Z Endore
Wersja z dnia 08:37, 15 lis 2024 autorstwa Masa (dyskusja | edycje) (Masa przeniósł stronę Gotowanie2 na Gotowanie, bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gotowanie odpowiada za... gotowanie potraw. Można je przyrządzać przy piecu, a także przy rozpalonym ognisku. Klikając dwuklikiem na surowe produkty można je łączyć lub od razu zacząć obrabiać termicznie po dwukliku jeżeli nie są składnikiem konkretnego dania. Przepisy znaleźć musicie sami kierując się zmysłem kulinarnym i wiedzą z Master Chefa. Na obrazku widać, jak dwuklik na surowe mięso pokazuje w rogu ekranu napisy o tym jak nam idzie. Mi akurat nie wyszło bo przypaliłem.

Gotowanie.png

Część produktów można przygotować za pomocą uniwersalnego blendera jakim jest młyn, znajduje się on u piekarza (serio). Przykładowo można w nim zmielić kawałki mięsa na mielonkę.

Blender.png

Gotowanie z przepisów

Przepisy można znaleźć w książkach kucharskich, te mniej skomplikowane są zawarte w książce dostępnej do kupienia u piekarza lub rzeźnika.

Ksiazkakucharska.png

Rozpoczynając proces gotowania z przepisu zawsze należy kliknąć dwuklikiem na ten składnik, którego nie da się jeść! (np. patelnia lub miska), wówczas jeżeli stoimy przy piecu, zaczniemy gotować naszą potrawę.



Gotowanie zawiera również wiele innych ficzerów:

- dodaliśmy kilka nowych przedmiotów, które będziemy przygotowywać przy pomocy wytwarzanego przez majstra kociołka (kettle). Podobnie jak w alchemii, wytworzonym w ten sposób produktom można nadawać własne nazwy.
- dodaliśmy możliwość przygotowywania racji żywnościowych, które zapewniają długotrwałe bonusy (10 minut lub więcej). Obecnie są to: dodatkowa regeneracja hp/staminy/many, podniesienie str/dex/int o pewien % ich aktualnej wartości, dodatkowy mod do ar. Racje tworzymy z gotowych potraw z um.gotowanie. Każda racja ma swój przepis oraz przypisane 1 lub 2 efekty. Są dwa rodzaje racji żywnościowych, które mają przypisane 3 efekty (wszystkieregeneracje i wszystkie bonusy do statystyk). We właściwym czasie udostępnimy wszystkie przepisy. Obecnie są to 24 potrawy. Racje żywnościowe pakujemy przy pomocy tkaniny z lnu (cut flex cloth). Progi trudności racji żywnościowych zaczynają się na 60 a kończą na 90 umiejętności. Po 24 h od stworzenia  racje będą ulegały zepsuciu
- przenieśliśmy sole trzeźwiące z goetei do gotowania. Próg 65%, składniki: sól, siarka, mandragora, wódka, pusta fiolka.
- dodaliśmy krople żołądkowe (inspiracja: Krople Inoziemcova). Krople żołądkowe wywołują następujący efekt: kasują działanie i cooldown na kolejne  użycie racji żywnościowych, zmniejszają poziom zaspokojenia głodu i pragnienia o 10%, zjadają nam 10 hp/stam/mana (efekt osłabienia po ich spożyciu). Cooldown na kolejne użycie kropli: 2,5 minuty. Próg 65%, składniki: fajkowe ziele, żeń szeń, naparstnica (foxdrop pollen), brandy, pusta fiolka.

- dodaliśmy kolejny przedmiot: zestaw przypraw (można go nabyć u npc lub może go wykonać dla nas z drewna majster). W zestawie przypraw możemy zbierać... przyprawy, dodając do nich różne dostępne w grze składniki (sól z kopalni, pieprz z nightshade, olej rybny z ryby itp.). Za każdy rodzaj   przyprawy w zestawie siła zestawu rośnie o 1. Każde użycie odejmuje po 1 z każdej przyprawy. Zestaw od npc mieści 10 przypraw każdego rodzaju, zestaw od gracza niska-zwykła jakość 20, a dobra jakość wzwyż 30. Do uzupełniania przypraw nie potrzeba umiejętności.
- Od 60 um. Gotowanie możemy używać przypraw do wydłużenia czasu działania racji żywnościowych. Mamy tylko 1 próbę przyprawienia racji i uzyskujemy w  ten sposób 1 z 3 możliwych efektów: Znakomicie przyprawione - wydłuża czas działania racji z 10 do 30 minut. Dobrze przyprawione - wydłuża czas działania z 10 do 20 minut. Przyprawione - znacznik nieudanej próby (uniemożliwia podjęcie kolejnej, ale nie zmienia działania racji). Szansa na udany efekt jest zależna od poziomu umiejętności i siły zestawu przypraw.

Soletrzezwiace.png