Pszczelarstwo

Z Endore
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pszczelarstwo jest zazwyczaj dodatkowym zajęciem wśród rolników, zielarzy i hodowców zwierząt, traktowanym jako dodatkowe źródło dochodu. Miód w Rhovanionie jest używany przede wszystkim do słodzenia potraw, produkcji ciast i tortów, a także miodów pitnych, które są w tych stronach cenione, szczególnie podczas srogich zim. Pozyskiwanie miodu i wosku z uli wymaga posiadania jednej z dwóch umiejętności: zielarstwo lub oswajanie zwierząt.

Pszczelarstwo.png

Rozstawienie ula

DeedUl.png Aby rozpocząć produkcję miodu i wosku, będącymi podstawowymi surowcami wykorzystywanymi w Pszczelarstwie, należy zakupić "deed na ul", jest to dokument, dzięki któremu legalnie rozstawimy ul, który stanie się naszą własnością. Ule są dostępne do zakupu u sprzedawców "Pszczelarzy", którzy najczęściej znajdują się w wioskach, przy polach uprawnych etc. Po zakupie dokumentu, należy dwukrotnie w niego kliknąć i wskazać miejsce gdzie chcemy ustawić ul. Ul można ustawiać wyłącznie poza obszarem miejskim. Tylko właściciel ula może go obsługiwać i go przenieść, dlatego prosimy o rozwagę przy wyborze miejsca. Ule, które będą zawadzać zostaną zniszczone przez Ekipę Endore, zaś utrudnianie gry innym z premedytacją, blokowanie przejść itd. będzie karane.

Pszczoły

Po rozstawieniu ula pszczoły rozpoczynają produkcję miodu (1 jednostka miodu co minutę) i wosku pszczelego (jedna jednostka wosku co dwie minuty). W ulu mieści się maksymalnie 10 jednostek miodu i 10 jednostek wosku. Jeśli ul zostanie zapełniony, pszczoły wstrzymują produkcję do czasu jego opróżnienia. Ilość miodu i wosku jakie uda nam się pobrać jest uzależniona liniowo od poziomu wyższej z umiejętności (Zielarstwo / Oswajanie Zwierząt). Próba pobrania produktów z ula przy umiejętności poniżej 33% zaowocuje rozwścieczeniem pszczół, jednak mimo tego faktu zostaną one pobrane.

Produkcja miodu pitnego

Aby rozpocząć produkcję miodu pitnego, należy surowy miód (10 porcji) przelać do specjalnej beczki, którą można zakupić u sprzedawcy "pszczelarza". Pełna fermentacja trwa 3 godziny od momentu zalania. Po tym czasie możliwe jest przelanie gotowego miodu pitnego do specjalnego dzbana. Jakość miodu zależy od umiejętności wytwórcy (suma dwukrotności poziomu zielarstwa i jednokrotności poziomu alchemii). Im wyższy poziom umiejętności wytwórcy miodu tym lepszy miód. Kolejno: zepsuty, czwórniak, trójniak, dwójniak, półtorak.