Rozwój postaci

Z Endore
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Statystyki

Każda postać posiada trzy podstawowe statystyki, tj.:
  • Siła (STR) - wpływa na udźwig (maksymalną wagę przedmiotów jakie możemy dźwigać), a także na poziom punktów żywotności postaci (HP), obrażenia zadawane przez postać (podczas używania broni, która opiera się na sile, więcej o tym w artykułach dotyczących umiejętności bojowych);
  • Zręczność (DEX) - wpływa poziom punktów staminy (SP), od której zależy jak długo postać jest w stanie biegać lub poruszać się podczas przeciążenia. Dodatkowo wpływa na szybkość ataku i obrażenia zadawane przez postać (podczas używania broni, która opiera się na zwinności, więcej o tym w artykułach dotyczących umiejętności bojowych);
  • Inteligencja (INT) - wpływa na poziom punktów energii magicznej (MP), używanych przy niektórych atakach specjalnych (więcej o tym w artykule dot. zdolności klasowych, klasach postaci etc.);
Statystyki postaci rozwijane są biernie, podczas korzystania z umiejętności, które na nich bazują. Np. podczas pozyskiwania rudy, wykuwaniu przedmiotów, nasza postać rozwijać będzie głównie siłę. Podczas łowienia ryb, strzelania z łuków - głównie zręczność. Podczas sporządzania mikstur i eliksirów - inteligencję. Punkty żywotności, staminy i energii magicznej nie są rozwijane, a zwiększają się w zależności od poziomu statystyk i innych czynników, które na nie wpływają. Np. żywotność rośnie wraz z rozwojem um. Anatomia. Wojownik ma zwiększony poziom żywotności (więcej o tym znaleźć można w artykule dot. klas postaci i poszczególnych umiejętności).
Maksymalny poziom pojedynczej statystyki to 125 punktów. Suma statystyk nie może być większa niż 225 (siła, zręczność i inteligencja).

Umiejętności

Umiejętności rozwijane są podczas ich używania. Sposób rozwoju konkretnych umiejętności został opisany w artykułach ich dotyczących. Niektóre umiejętności wzrastają biernie podczas korzystania z innych umiejętności. Dzieje się tak, gdy jedna umiejętność wpływa na drugą. W celu zwiększenia wiedzy na ten temat polecamy lekturę artykułów dot. poszczególnych umiejętności.
Maksymalny poziom pojedynczej umiejętności to 100%. Standardowa suma wszystkich umiejętności (z wyjątkiem um. Zdolności Klasowe) to 650%. Poziom ten możemy zwiększyć o 100% za pośrednictwem Punktów Doświadczenia oraz o kolejne 100% za pomocą Zwojów Wiedzy (które można pozyskać podczas eksploracji podziemi i walki z najstraszniejszymi istotami Śródziemia). Maksymalnie, po wszystkich ulepszeniach postać może posiadać 850% + Zdolności Klasowe.

Zdolności klasowe

Umiejętność ta nie jest wliczana do skillcapu (limitu umiejętności, jakie może posiadać postać). Zdolności Klasowe są rozwijane podczas korzystania z umiejętności wiodących danej klasy, np. walka bronią, obrona tarczą czy wykuwanie przedmiotów u Wojownika, strzelanie z łuku, tropienie śladów, wytwarzanie łuków u Łucznika, czy ukrywanie się, skradanie, zatruwanie u Łotrzyka. Oznacza to, że um. Zdolności Klasowe nie ćwiczymy podczas używania samych zdolności.

Umiejętności wydobywcze

Górnictwo

Kopalnia.png

Drwalstwo

Las.png

Rybołóstwo

Rybołóstwo.PNG

Umiejętności rzemieślnicze

Kowal.png

Umiejętności bojowe

Podstawowym sposobem rozwoju umiejętności bojowych jest oczywiście walka. Zapuszczanie się na własną rękę poza obszar miejski już na początku gry może być jednak ryzykowne, dlatego szczególnie dla mało doświadczonych graczy polecamy w pierwszej kolejności na kukłach treningowych i tarczach strzeleckich, o czym poniżej. Jeśli jednak nie brak Ci odwagi i wolisz od razu zwiedzić okoliczne tereny podstawowy ekwipunek zakupić można u NPCów (sprzedawców miejskich kierowanych przez silnik gry) takich jak: Płatnerz, Zbrojmistrz, Rymarz, Łukmistrz. Polując na pomniejsze zwierzęta możemy nie tylko rozwijać nasze umiejętności i statystyki, ale także pozyskać mięso, skóry i pióra, które następnie można sprzedać w mieście odkładając monety na dalsze inwestycje, bądź zakup jedzenia i nowego sprzętu. O pozyskiwaniu surowców z martwych zwierząt więcej znajdziecie w Artykule o um. Obozowanie. Zysk z polowania możemy zwiększyć poprzez naukę um. Gotowanie i obróbkę pozyskane mięsa. Gotowe potrawy są warte więcej niż surowe mięso. Alternatywą jest także nauka Krawiectwa i przetwarzanie skór na wyroby rymarskie. Wymaga to jednak dużej wprawy i nie jest polecane w początkowej fazie gry. Dobrym pomysłem jest także nauka um. [1], dzięki której pióra i drzewce (wytwarzane z drewna pozyskiwanego z um. Drwalstwo) można przerobić na strzały (zwiększając ich wartość), które będą towarem chodliwym wśród Łuczników, szczególnie ćwiczących swoje umiejętności. Warto jednak przyznać to uczciwie - wojaczka w początkowej fazie gry nie należy do najlepszych sposobów na wzbogacenie. Jeśli zależy Ci na szybkim zarobku w przy jednoczesnym rozwoju statystyk postaci, znacznie lepszym wyborem, przed nauką umiejętności bojowych będzie umiejętność wydobywcza, która pozwoli Ci stanąć na nogi i wejść do świata z lepszej pozycji.

Walka.png

Kukły treningowe

Kukły treningowe są idealnym sposobem na początkowy rozwój postaci, która pragnie zajmować się wojaczką. Za ich pośrednictwem, bez ryzyka utraty zdrowia czy życia można rozwijać umiejętności bojowe, taktykę oraz siłę i zręczność postaci. Trening odbywa się poprzez dwukrotne kliknięcie w kukłę treningową. Rozwijana będzie ta umiejętność bojowa do której aktualnie dzierżymy broń - brak broni oznacza trening walki wręcz. Do rozwoju umiejętności strzeleckich używa się specjalnej tarczy strzeleckiej.

Kukla-treningowa.png

  • Trening siły i zręczności jest możliwy wyłącznie, jeśli suma obu tych statystyk nie przekracza 70;
  • Trening danej umiejętności bojowej jest możliwy wyłącznie jeśli jej poziom nie przekracza 40%;
  • Trening taktyki jest możliwy wyłącznie jeśli jej poziom nie przekracza 40%;

Tarcze strzeleckie

Stosuje się je do rozwoju umiejętności strzeleckich bez zbędnego ryzyka. W przeciwieństwie do treningu walki w zwarciu, w wypadku umiejętności dystansowych, prócz broni (łuku) będziemy potrzebować także odpowiedniej amunicji. Trening odbywa się poprzez dwukrotne kliknięcie w tarczę strzelecką, gdy znajdujemy się w pewnej odległości od niej. Kliknięcie tarczy stojąc bezpośrednio przy niej spowoduje odzyskanie części amunicji. Podczas korzystania z tarczy możemy rozwijać umiejętności strzeleckie, taktykę oraz zręczność.

TarczaStrzelecka.png

  • Trening zręczności jest możliwy wyłącznie jeśli jej poziom nie przekracza 40;
  • Trening danej umiejętności strzeleckich jest możliwy wyłącznie jeśli ich poziom nie przekracza 40%;
  • Trening taktyki jest możliwy wyłącznie jeśli jej poziom nie przekracza 40%;