Gotowanie: Różnice pomiędzy wersjami
| Linia 1: | Linia 1: | ||
Gotowanie | == Gotowanie == | ||
Potrawy można je przyrządzać przy piecu, a także przy rozpalonym ognisku (potrawy można przygotowywać przy pomocy wytwarzanego przez majstra kociołka (kettle) i podobnie jak w alchemii, wytworzonym w ten sposób produktom można nadawać własne nazwy). Klikając dwuklikiem na surowe produkty można je łączyć lub od razu zacząć obrabiać termicznie po dwukliku jeżeli nie są składnikiem konkretnego dania. Przepisy znaleźć musicie sami kierując się zmysłem kulinarnym. | |||
[[File: gotowanie.png]] | [[File: gotowanie.png]] | ||
Część produktów można przygotować za pomocą uniwersalnego blendera jakim jest młyn, znajduje się on u piekarza | Część produktów można przygotować za pomocą uniwersalnego blendera jakim jest młyn, znajduje się on u piekarza. Przykładowo można w nim zmielić kawałki mięsa na mielonkę. | ||
[[File: blender.png]] | [[File: blender.png]] | ||
| Linia 13: | Linia 15: | ||
[[File: ksiazkakucharska.png|500px|]] | [[File: ksiazkakucharska.png|500px|]] | ||
=== Racje żywnościowe === | |||
Istnieje możliwość przygotowywania racji żywnościowych, które zapewniają czasowe bonusy. Racje tworzymy z gotowych potraw. Każda racja ma swój przepis oraz przypisane efekty. Racje żywnościowe pakujemy przy pomocy tkaniny z lnu. Progi trudności racji żywnościowych zaczynają się na 60 a kończą na 90 umiejętności. Po 16 dniach (irl) od stworzenia racje będą ulegały zepsuciu. | |||
{| class="wikitable" | |||
! Nazwa racji || Poziom skilla || Przepis || Efekt | |||
|- | |||
| Podstawowa Racja Żywotności || 60 || baked ham || Żywotność | |||
|- | |||
| Podstawowa Racja Wytrzymałości || 60 || little bread || Wytrzymałość, Udźwig | |||
|- | |||
| Podstawowa Racja Esencji || 60 || milk soup || Esencja | |||
|- | |||
| Podstawowa Racja Siły || 70 || casserole with sausage || Siła | |||
|- | |||
| Podstawowa Racja Zrecznosci || 70 || garlic bread || Zręczność | |||
|- | |||
| Podstawowa Racja Inteligencji || 70 || carrot soup || Inteligencja | |||
|- | |||
| Racja Zywotnosci i Wytrzymalosci || 65 || baked ham, little bread || Żywotność, Wytrzymałość, Udźwig | |||
|- | |||
| Racja Zywotnosci i Esencji || 65 || baked ham, milk soup || Zywotnosc, Esencja | |||
|- | |||
| Racja Wytrzymalosci i Esencji || 65 || little bread, milk soup || Wytrzymałość, Esencja, Udźwig | |||
|- | |||
| Mistrzowska Racja Odzyskiwania || 90 || baked ham, little bread, milk soup || Żywotność, Wytrzymałość, Stamina, Udźwig | |||
|- | |||
| Racja Sily i Zrecznosci || 70 || casserole with sausage, garlic bread || Siła, Zręczność | |||
|- | |||
| Racja Sily i Inteligencji || 70 || casserole with sausage, carrot soup || Siła, Inteligencja | |||
|- | |||
| Racja Zrecznosci i Inteligencji || 70 || garlic bread, carrot soup || Zrecznosc, Inteligencja | |||
|- | |||
| Mistrzowska Racja Mocy || 90 || garlic bread, carrot soup, casserole with sausage || Siła, Zręczność, Inteligencja | |||
|- | |||
| Zaawansowana Racja Zywotnosci i Zrecznosci || 75 || baked ham, garlic bread || Żywotność, Zręczność | |||
|- | |||
| Zaawansowana Racja Zywotnosci i Inteligencji || 75 || baked ham, carrot soup || Żywotność, Inteligencja | |||
|- | |||
| Zaawansowana Racja Wytrzymalosci i Sily || 75 || little bread, casserole with sausage || Wytrzymałość, Siła, Udźwig | |||
|- | |||
| Zaawansowana Racja Wytrzymalosci i Inteligencji || 75 || little bread, carrot soup || Wytrzymałość, Inteligencja, Udźwig | |||
|- | |||
| Zaawansowana Racja Esencji i Sily || 75 || milk soup, casserole with sausage || Esencja, Siła | |||
|- | |||
| Zaawansowana Racja Esencji i Zrecznosci || 75 || milk soup, garlic bread || Esencja, Zręczność | |||
|- | |||
| Mocna Racja Odpornosci || 80 || smoked salmon || Odporność | |||
|- | |||
| Mocna Racja Odpornosci i Zywotnosci || 85 || baked ham, smoked salmon || Żywotność, Odporność | |||
|- | |||
| Mocna Racja Odpornosci i Wytrzymalosci || 85 || little bread, smoked salmon || Wytrzymałość, Odporność, Udźwig | |||
|- | |||
| Mocna Racja Odpornosci i Esencji || 85 || milk soup, smoked salmon || Esencja, Odporność | |||
|} | |||
* przenieśliśmy sole trzeźwiące z goetei do gotowania. Próg 65%, składniki: sól, siarka, mandragora, wódka, pusta fiolka. | * przenieśliśmy sole trzeźwiące z goetei do gotowania. Próg 65%, składniki: sól, siarka, mandragora, wódka, pusta fiolka. | ||
* dodaliśmy krople żołądkowe (inspiracja: Krople Inoziemcova). Krople żołądkowe wywołują następujący efekt: kasują działanie i cooldown na kolejne użycie racji żywnościowych, zmniejszają poziom zaspokojenia głodu i pragnienia o 10%, zjadają nam 10 hp/stam/mana (efekt osłabienia po ich spożyciu). Cooldown na kolejne użycie kropli: 2,5 minuty. Próg 65%, składniki: fajkowe ziele, żeń szeń, naparstnica (foxdrop pollen), brandy, pusta fiolka. | * dodaliśmy krople żołądkowe (inspiracja: Krople Inoziemcova). Krople żołądkowe wywołują następujący efekt: kasują działanie i cooldown na kolejne użycie racji żywnościowych, zmniejszają poziom zaspokojenia głodu i pragnienia o 10%, zjadają nam 10 hp/stam/mana (efekt osłabienia po ich spożyciu). Cooldown na kolejne użycie kropli: 2,5 minuty. Próg 65%, składniki: fajkowe ziele, żeń szeń, naparstnica (foxdrop pollen), brandy, pusta fiolka. | ||
Wersja z 08:43, 22 paź 2025
Gotowanie
Potrawy można je przyrządzać przy piecu, a także przy rozpalonym ognisku (potrawy można przygotowywać przy pomocy wytwarzanego przez majstra kociołka (kettle) i podobnie jak w alchemii, wytworzonym w ten sposób produktom można nadawać własne nazwy). Klikając dwuklikiem na surowe produkty można je łączyć lub od razu zacząć obrabiać termicznie po dwukliku jeżeli nie są składnikiem konkretnego dania. Przepisy znaleźć musicie sami kierując się zmysłem kulinarnym.
Część produktów można przygotować za pomocą uniwersalnego blendera jakim jest młyn, znajduje się on u piekarza. Przykładowo można w nim zmielić kawałki mięsa na mielonkę.
Gotowanie z przepisów
Przepisy można znaleźć w książkach kucharskich, te mniej skomplikowane są zawarte w książce dostępnej do kupienia u piekarza lub rzeźnika.
Racje żywnościowe
Istnieje możliwość przygotowywania racji żywnościowych, które zapewniają czasowe bonusy. Racje tworzymy z gotowych potraw. Każda racja ma swój przepis oraz przypisane efekty. Racje żywnościowe pakujemy przy pomocy tkaniny z lnu. Progi trudności racji żywnościowych zaczynają się na 60 a kończą na 90 umiejętności. Po 16 dniach (irl) od stworzenia racje będą ulegały zepsuciu.
| Nazwa racji | Poziom skilla | Przepis | Efekt |
|---|---|---|---|
| Podstawowa Racja Żywotności | 60 | baked ham | Żywotność |
| Podstawowa Racja Wytrzymałości | 60 | little bread | Wytrzymałość, Udźwig |
| Podstawowa Racja Esencji | 60 | milk soup | Esencja |
| Podstawowa Racja Siły | 70 | casserole with sausage | Siła |
| Podstawowa Racja Zrecznosci | 70 | garlic bread | Zręczność |
| Podstawowa Racja Inteligencji | 70 | carrot soup | Inteligencja |
| Racja Zywotnosci i Wytrzymalosci | 65 | baked ham, little bread | Żywotność, Wytrzymałość, Udźwig |
| Racja Zywotnosci i Esencji | 65 | baked ham, milk soup | Zywotnosc, Esencja |
| Racja Wytrzymalosci i Esencji | 65 | little bread, milk soup | Wytrzymałość, Esencja, Udźwig |
| Mistrzowska Racja Odzyskiwania | 90 | baked ham, little bread, milk soup | Żywotność, Wytrzymałość, Stamina, Udźwig |
| Racja Sily i Zrecznosci | 70 | casserole with sausage, garlic bread | Siła, Zręczność |
| Racja Sily i Inteligencji | 70 | casserole with sausage, carrot soup | Siła, Inteligencja |
| Racja Zrecznosci i Inteligencji | 70 | garlic bread, carrot soup | Zrecznosc, Inteligencja |
| Mistrzowska Racja Mocy | 90 | garlic bread, carrot soup, casserole with sausage | Siła, Zręczność, Inteligencja |
| Zaawansowana Racja Zywotnosci i Zrecznosci | 75 | baked ham, garlic bread | Żywotność, Zręczność |
| Zaawansowana Racja Zywotnosci i Inteligencji | 75 | baked ham, carrot soup | Żywotność, Inteligencja |
| Zaawansowana Racja Wytrzymalosci i Sily | 75 | little bread, casserole with sausage | Wytrzymałość, Siła, Udźwig |
| Zaawansowana Racja Wytrzymalosci i Inteligencji | 75 | little bread, carrot soup | Wytrzymałość, Inteligencja, Udźwig |
| Zaawansowana Racja Esencji i Sily | 75 | milk soup, casserole with sausage | Esencja, Siła |
| Zaawansowana Racja Esencji i Zrecznosci | 75 | milk soup, garlic bread | Esencja, Zręczność |
| Mocna Racja Odpornosci | 80 | smoked salmon | Odporność |
| Mocna Racja Odpornosci i Zywotnosci | 85 | baked ham, smoked salmon | Żywotność, Odporność |
| Mocna Racja Odpornosci i Wytrzymalosci | 85 | little bread, smoked salmon | Wytrzymałość, Odporność, Udźwig |
| Mocna Racja Odpornosci i Esencji | 85 | milk soup, smoked salmon | Esencja, Odporność |
- przenieśliśmy sole trzeźwiące z goetei do gotowania. Próg 65%, składniki: sól, siarka, mandragora, wódka, pusta fiolka.
- dodaliśmy krople żołądkowe (inspiracja: Krople Inoziemcova). Krople żołądkowe wywołują następujący efekt: kasują działanie i cooldown na kolejne użycie racji żywnościowych, zmniejszają poziom zaspokojenia głodu i pragnienia o 10%, zjadają nam 10 hp/stam/mana (efekt osłabienia po ich spożyciu). Cooldown na kolejne użycie kropli: 2,5 minuty. Próg 65%, składniki: fajkowe ziele, żeń szeń, naparstnica (foxdrop pollen), brandy, pusta fiolka.
- dodaliśmy kolejny przedmiot: zestaw przypraw (można go nabyć u npc lub może go wykonać dla nas z drewna majster). W zestawie przypraw możemy zbierać... przyprawy, dodając do nich różne dostępne w grze składniki (sól z kopalni, pieprz z nightshade, olej rybny z ryby itp.). Za każdy rodzaj przyprawy w zestawie siła zestawu rośnie o 1. Każde użycie odejmuje po 1 z każdej przyprawy. Zestaw od npc mieści 10 przypraw każdego rodzaju, zestaw od gracza niska-zwykła jakość 20, a dobra jakość wzwyż 30. Do uzupełniania przypraw nie potrzeba umiejętności.
- Od 60 um. Gotowanie możemy używać przypraw do wydłużenia czasu działania racji żywnościowych. Mamy tylko 1 próbę przyprawienia racji i uzyskujemy w ten sposób 1 z 3 możliwych efektów: Znakomicie przyprawione - wydłuża czas działania racji z 10 do 30 minut. Dobrze przyprawione - wydłuża czas działania z 10 do 20 minut. Przyprawione - znacznik nieudanej próby (uniemożliwia podjęcie kolejnej, ale nie zmienia działania racji). Szansa na udany efekt jest zależna od poziomu umiejętności i siły zestawu przypraw.



