Obróbka drewna: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
(Nie pokazano 17 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
<div style="text-align: justify;"> | <div style="text-align: justify;">Stolarstwo i łuczarstwo to dwie ważne umiejętności rzemieślnicze w świecie Śródziemia, które odgrywają istotną rolę w życiu zarówno ludzi, jak i innych ras, takich jak elfy i krasnoludy. Obie te umiejętności odzwierciedlają głęboki związek mieszkańców Śródziemia z naturą oraz ich umiejętność wykorzystywania jej zasobów w harmonii z otaczającym światem. Stolarstwo i łuczarstwo to nie tylko rzemiosła, ale także formy sztuki, które łączą praktyczność z pięknem i tradycją.</div> | ||
== | === Narzędzia === | ||
<div style="text-align: justify;"> | <div style="text-align: justify;">Stop, z którego wykonane jest narzędzie, wpływa na skuteczność postaci. W zależności od rodzaju stali, z której wykonano, postać otrzymuje bonus od -2,5% do 5% do umiejętności. Bonus ten nie wpływa na tempo rozwijania umiejętności..</div> | ||
=== | {| class="wikitable" | ||
! Nazwa | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | '''dagger''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | '''sew''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | '''hammer''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | '''strug''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | '''kątownik''' | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|} | |} | ||
<b>Stopy i bonusy</b> | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | ! Bonus | ||
! | ! Stop | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | -2,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Ogamur''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 0% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Ang''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 0,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Celeb''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 1% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Evyth''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 1,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Black steel''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 1,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Borang''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 2% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Mal''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 2,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Tasarang''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 2,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Toughened''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 3% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Dalvorn''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | 3% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Dulgabar''' | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 3% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Erythmal''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 3,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Mithrill''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 4% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Ithildin''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 4,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Ithilnaur''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | 5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Eog''' | |||
| style="text-align: justify;" | ''' | |||
|} | |} | ||
== | == Łuczarstwo == | ||
<div style="text-align: justify;"> | <div style="text-align: justify;">Łuczarstwo skupia się na wytwarzaniu łuków i strzał, co jest nieodzowne dla wojowników i myśliwych. Łucznicy w Śródziemiu polegają na łuczarzach, by dostarczyć im niezawodnej broni, która jest zarówno precyzyjna, jak i wytrzymała. Proces ten wymaga dużej wiedzy na temat różnych gatunków drewna, odpowiedniego ich doboru oraz precyzji w kształtowaniu. Elfy są szczególnie znane z mistrzostwa w łuczarstwie, tworząc łuki o niezrównanej jakości.</div> | ||
=== Sposób użycia umiejętności === | === Sposób użycia umiejętności === | ||
{| | {| | ||
| style="padding-right: 10px; vertical-align: center;" | [[File: narzedzialukmistrza.png]] [[File: DrewnoZwykle.png]] | |||
| style="padding-right: 10px; vertical-align: center;" | [[File: | | style="text-align: justify;" | Aby wystrugać łuk (lub kuszę) należy dwukrotnie kliknąć sztylet, a następnie wskazać drewno. Z menu wyboru należy wskazać ilość (jeśli większa niż 1) oraz model. | ||
| style="text-align: justify;" | Aby | |||
'''Tworzenie strzał i bełtów:''' | |||
Aby wystrugać strzały (lub bełt) należy dwukrotnie kliknąć drwa i wybrać drzewiec. Następnie należy kliknąć na wykonane drzewce i wybrać pióra. Po otwarciu menu wybrać odpowiedni wyrób. | |||
'''Czas trwania:''' | |||
Struganie trwa x sekund. | |||
'''Narzędzia:''' | |||
Stop, z którego wykonane jest narzędzie, wpływa na skuteczność postaci. W zależności od rodzaju stali, z której powstała siekiera, postać otrzymuje bonus od -2,5% do 5% umiejętności. Bonus ten nie wpływa na tempo rozwijania umiejętności. | |||
|} | |} | ||
==== | === Spis przedmiotów, warunki wykonania i zużycie materiału === | ||
==== Surowce ==== | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | ! Rodzaje drewna | ||
! Pióra | |||
! | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Deadwood log | ||
| style="text-align: justify;" | Feather | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Galadh log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Orn log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Lassemista log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Orofarne log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Carnimirie log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Tasar log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Fimbrethil log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Thon log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Nimbrethil log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Lebethron log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Mallorn log | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|} | |} | ||
==== | ==== Wyroby ==== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | ! Broń | ||
! | ! Amunicja | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Łuk | ||
| style="text-align: justify;" | promień | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Łuk kompozytowy | ||
| style="text-align: justify;" | strzała | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Krótki łuk | ||
| style="text-align: justify;" | bełt | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Długi łuk | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Kusza | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Kusza | ||
| style="text-align: justify;" | | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Kusza samopowtarzalna | ||
| style=" | | style="text-align: justify;" | | ||
| | |} | ||
== Stolarstwo == | |||
<div style="text-align: justify;">sztuka obróbki drewna, obejmująca zarówno tworzenie mebli, jak i konstrukcji budowlanych, a także mniejszych przedmiotów codziennego użytku. Stolarze w Śródziemiu nie tylko wytwarzają solidne i praktyczne przedmioty, ale często tworzą też dzieła o wysokich walorach artystycznych, zdobione misternymi rzeźbieniami. </div> | |||
=== | === Sposób użycia umiejętności === | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
| style=" | | style="padding-right: 10px; vertical-align: center;" | [[File: gladzik.png]] [[File: strug.png]] [[File: DrewnoZwykle.png]] [[File: deski.png]] | ||
| style="text-align: justify;" | Użycie umiejętności: | |||
Aby wykonać przedmiot, należy kliknąć dwukrotnie na dowolne narzędzie stolarskie, określić ilość (jeśli większa niż 1) i kliknąć wyrób docelowy. | |||
Pojemniki z zamkiem: | |||
W przypadku posiadania umiejętności majsterkowanie na poziomie minimum 60% podczas próby wykonania pojemnika pojawia się szansa na wytworzenie pojemnika wraz z zamkiem i kluczem (pojawiającym się w skrzyni). | |||
Ograniczenia: | |||
Deski muszą znajdować się w wyposażeniu. | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
Czas trwania: | |||
Struganie trwa x sekund. | |||
Narzędzia: | |||
Stop, z którego wykonane jest narzędzie, wpływa na skuteczność postaci. W zależności od rodzaju stali, z której powstała siekiera, postać otrzymuje bonus od -2,5% do 5% umiejętności. Bonus ten nie wpływa na tempo rozwijania umiejętności. | |||
|} | |} | ||
==== | === Spis przedmiotów, warunki wykonania i zużycie materiału === | ||
==== Surowce ==== | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | ! Rodzaje drewna | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Deadwood | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Galadh | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Orn | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | Lassemista | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Orofarne | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Carnimirie | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Tasar | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Fimbrethil | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Thon | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Nimbrethil | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Lebethron | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Mallorn | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|} | |} | ||
==== | ==== Wyroby==== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | ! Stoły | ||
! | ! Krzesła | ||
! | ! Instrumenty | ||
! Szafki | |||
! Wyroby podstawowe | |||
! Wyroby podstawowe cz.2 | |||
! Deeds | |||
! Pojemniki | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | mały stolik | |||
| style="text-align: justify;" | stołek | |||
| style="text-align: justify;" | stojąca harfa | |||
| style="text-align: justify;" | zdobiona szafa | |||
| style="text-align: justify;" | deski | |||
| style="text-align: justify;" | barrel lid | |||
| style="text-align: justify;" | koryto z wodą | |||
| style="text-align: justify;" | otwarta beczka | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | stolik do czytania | |||
| style="text-align: justify;" | ławka | |||
| style="text-align: justify;" | ręczna harfa | |||
| style="text-align: justify;" | kredens | |||
| style="text-align: justify;" | wędka | |||
| style="text-align: justify;" | wooden shield | |||
| style="text-align: justify;" | mała łódź | |||
| style="text-align: justify;" | mała skrzynia | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | stół kuchenny | |||
| style="text-align: justify;" | drewniany tron | |||
| style="text-align: justify;" | lutnia | |||
| style="text-align: justify;" | szafa | |||
| style="text-align: justify;" | sękaty kij | |||
| style="text-align: justify;" | wooden kite shield | |||
| style="text-align: justify;" | mała smocza łódź | |||
| style="text-align: justify;" | beczka | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | stolik do kawy | ||
| style=" | | style="text-align: justify;" | zdobiony tron | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | bęben | ||
| style="text-align: justify;" | zdobiony kredens | |||
| style="text-align: justify;" | laska pasterska | |||
| style="text-align: justify;" | barrel staves | |||
| style="text-align: justify;" | średnia łódź | |||
| style="text-align: justify;" | drewniana skrzynia | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | biurko | ||
| style=" | | style="text-align: justify;" | zdobione krzesło | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | tamburyn | ||
| style="text-align: justify;" | półka na książki | |||
| style="text-align: justify;" | prosta laska | |||
| style="text-align: justify;" | paper sheet | |||
| style="text-align: justify;" | średnia smocza łódź | |||
| style="text-align: justify;" | mała skrzynka | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | | ||
| style=" | | style="text-align: justify;" | krzesło | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
| style="text-align: justify;" | szafa | |||
| style="text-align: justify;" | pochodnia | |||
| style="text-align: justify;" | marchia shield | |||
| style="text-align: justify;" | duża łódź | |||
| style="text-align: justify;" | średnia skrzynka | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | | ||
| style=" | | style="text-align: justify;" | proste krzesło | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
| style="text-align: justify;" | szafa | |||
| style="text-align: justify;" | pałka | |||
| style="text-align: justify;" | beehive | |||
| style="text-align: justify;" | duża smocza łódź | |||
| style="text-align: justify;" | duża skrzynka | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | | ||
| style=" | | style="text-align: justify;" | wyścielane krzesło | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
| style="text-align: justify;" | szafa | |||
| style="text-align: justify;" | czarna laska | |||
| style="text-align: justify;" | doghouse | |||
| style="text-align: justify;" | zagroda | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: | | style="text-align: justify;" | | ||
| style=" | | style="text-align: justify;" | | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
| style="text-align: justify;" | szafa | |||
| style="text-align: justify;" | manekin | |||
| style="text-align: justify;" | water trough | |||
| style="text-align: justify;" | duża zagroda | |||
| style="text-align: justify;" | | |||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 10:06, 22 sie 2024
Stolarstwo i łuczarstwo to dwie ważne umiejętności rzemieślnicze w świecie Śródziemia, które odgrywają istotną rolę w życiu zarówno ludzi, jak i innych ras, takich jak elfy i krasnoludy. Obie te umiejętności odzwierciedlają głęboki związek mieszkańców Śródziemia z naturą oraz ich umiejętność wykorzystywania jej zasobów w harmonii z otaczającym światem. Stolarstwo i łuczarstwo to nie tylko rzemiosła, ale także formy sztuki, które łączą praktyczność z pięknem i tradycją.
Narzędzia
Stop, z którego wykonane jest narzędzie, wpływa na skuteczność postaci. W zależności od rodzaju stali, z której wykonano, postać otrzymuje bonus od -2,5% do 5% do umiejętności. Bonus ten nie wpływa na tempo rozwijania umiejętności..
Nazwa |
---|
dagger |
sew |
hammer |
strug |
kątownik |
Stopy i bonusy
Bonus | Stop |
---|---|
-2,5% | Ogamur |
0% | Ang |
0,5% | Celeb |
1% | Evyth |
1,5% | Black steel |
1,5% | Borang |
2% | Mal |
2,5% | Tasarang |
2,5% | Toughened |
3% | Dalvorn |
3% | Dulgabar |
3% | Erythmal |
3,5% | Mithrill |
4% | Ithildin |
4,5% | Ithilnaur |
5% | Eog |
Łuczarstwo
Łuczarstwo skupia się na wytwarzaniu łuków i strzał, co jest nieodzowne dla wojowników i myśliwych. Łucznicy w Śródziemiu polegają na łuczarzach, by dostarczyć im niezawodnej broni, która jest zarówno precyzyjna, jak i wytrzymała. Proces ten wymaga dużej wiedzy na temat różnych gatunków drewna, odpowiedniego ich doboru oraz precyzji w kształtowaniu. Elfy są szczególnie znane z mistrzostwa w łuczarstwie, tworząc łuki o niezrównanej jakości.
Sposób użycia umiejętności
Spis przedmiotów, warunki wykonania i zużycie materiału
Surowce
Rodzaje drewna | Pióra |
---|---|
Deadwood log | Feather |
Galadh log | |
Orn log | |
Lassemista log | |
Orofarne log | |
Carnimirie log | |
Tasar log | |
Fimbrethil log | |
Thon log | |
Nimbrethil log | |
Lebethron log | |
Mallorn log |
Wyroby
Broń | Amunicja |
---|---|
Łuk | promień |
Łuk kompozytowy | strzała |
Krótki łuk | bełt |
Długi łuk | |
Kusza | |
Kusza | |
Kusza samopowtarzalna |
Stolarstwo
sztuka obróbki drewna, obejmująca zarówno tworzenie mebli, jak i konstrukcji budowlanych, a także mniejszych przedmiotów codziennego użytku. Stolarze w Śródziemiu nie tylko wytwarzają solidne i praktyczne przedmioty, ale często tworzą też dzieła o wysokich walorach artystycznych, zdobione misternymi rzeźbieniami.
Sposób użycia umiejętności
Spis przedmiotów, warunki wykonania i zużycie materiału
Surowce
Rodzaje drewna |
---|
Deadwood |
Galadh |
Orn |
Lassemista |
Orofarne |
Carnimirie |
Tasar |
Fimbrethil |
Thon |
Nimbrethil |
Lebethron |
Mallorn |
Wyroby
Stoły | Krzesła | Instrumenty | Szafki | Wyroby podstawowe | Wyroby podstawowe cz.2 | Deeds | Pojemniki |
---|---|---|---|---|---|---|---|
mały stolik | stołek | stojąca harfa | zdobiona szafa | deski | barrel lid | koryto z wodą | otwarta beczka |
stolik do czytania | ławka | ręczna harfa | kredens | wędka | wooden shield | mała łódź | mała skrzynia |
stół kuchenny | drewniany tron | lutnia | szafa | sękaty kij | wooden kite shield | mała smocza łódź | beczka |
stolik do kawy | zdobiony tron | bęben | zdobiony kredens | laska pasterska | barrel staves | średnia łódź | drewniana skrzynia |
biurko | zdobione krzesło | tamburyn | półka na książki | prosta laska | paper sheet | średnia smocza łódź | mała skrzynka |
krzesło | szafa | pochodnia | marchia shield | duża łódź | średnia skrzynka | ||
proste krzesło | szafa | pałka | beehive | duża smocza łódź | duża skrzynka | ||
wyścielane krzesło | szafa | czarna laska | doghouse | zagroda | |||
szafa | manekin | water trough | duża zagroda |