Obróbka drewna: Różnice pomiędzy wersjami
| Linia 1: | Linia 1: | ||
Stolarstwo i łuczarstwo to dwie ważne umiejętności rzemieślnicze w świecie Śródziemia, które odgrywają istotną rolę w życiu zarówno ludzi, jak i innych ras, takich jak elfy i krasnoludy. Obie te umiejętności odzwierciedlają głęboki związek mieszkańców Śródziemia z naturą oraz ich umiejętność wykorzystywania jej zasobów w harmonii z otaczającym światem. Stolarstwo i łuczarstwo to nie tylko rzemiosła, ale także formy sztuki, które łączą praktyczność z pięknem i tradycją. | |||
== Narzędzia i surowce == | |||
=== Narzędzia === | === Narzędzia === | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
| Mały strug | |||
| align=center | [[Plik:Malystrug.png]] | |||
|- | |||
| Duży strug | |||
| align=center | [[Plik:Duzystrug.png]] | |||
|- | |||
| Mała piła | |||
| align=center | [[Plik:Malapila.png]] | |||
|- | |||
| Duża piła | |||
| align=center | [[Plik:Duzapila.png]] | |||
|- | |- | ||
| | | Zdzierak | ||
| align=center | [[Plik:Zdzierak.png]] | |||
|- | |- | ||
| | | Rozłupywacz | ||
| align=center | [[Plik:Rozlupywacz.png]] | |||
|- | |- | ||
| | | Dłuto | ||
| align=center | [[Plik:Dluto.png]] | |||
|- | |- | ||
| | | Młotek | ||
| align=center | [[Plik:Mlotek.png]] | |||
|- | |- | ||
| | | Narzędzia łukmistrza | ||
| align=center | [[plik:Narzedzialukmistrza.png]] | |||
|} | |} | ||
Stop lub drewno, z którego wykonane jest narzędzie, wpływa na skuteczność postaci. W zależności od rodzaju materiału, z której wykonano narzędzie, postać otrzymuje bonus od -2,5% do 5% do umiejętności. Bonus ten nie wpływa na tempo rozwijania umiejętności. | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ Stopy i bonusy do narzędzi | |||
! Bonus | ! Bonus | ||
! Stop | ! Stop | ||
|- | |- | ||
| 0% | |||
| '''Ogamur''' | |||
|- | |- | ||
| 0% | |||
| '''Ang''' | |||
|- | |- | ||
| 0,5% | |||
| '''Celeb''' | |||
|- | |- | ||
| 1% | |||
| '''Evyth''' | |||
|- | |- | ||
| 1,5% | |||
| '''Tasarang''' | |||
|- | |- | ||
| 2% | |||
| '''Borang''' | |||
|- | |- | ||
| 2,5% | |||
| '''Dulgabar''' | |||
|- | |- | ||
| 3% | |||
| '''Erythmal''' | |||
|- | |- | ||
| 3,5% | |||
| '''Mal''' | |||
|- | |- | ||
| 4% | |||
| '''Galvorn''' | |||
|- | |- | ||
| 4% | |||
| '''Tinco''' | |||
|- | |- | ||
| 4,5% | |||
| '''Iatuken''' | |||
|- | |- | ||
| 5% | |||
| '''Ilsa''' | |||
|- | |- | ||
| 5% | |||
| '''Tingath''' | |||
|- | |- | ||
| 5% | |||
| '''Galvare''' | |||
|- | |- | ||
| 5,5% | |||
| '''Iaure''' | |||
|- | |- | ||
| 6% | |||
| '''Kanu''' | |||
|- | |- | ||
| 6% | |||
| '''Culo''' | |||
|- | |- | ||
| 6,5% | |||
| '''Urus''' | |||
|- | |- | ||
| 7% | |||
| '''Tambe''' | |||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | |+ Drewno i bonusy do narzędzi | ||
! | ! Bonus | ||
! Stop | |||
|- | |- | ||
| | | 0% | ||
| '''Galadh''' | |||
|- | |- | ||
| | | 0,5% | ||
| '''Orn''' | |||
|- | |- | ||
| | | 1% | ||
| '''Lassemista''' | |||
|- | |- | ||
| | | 1,5% | ||
| '''Orofarne''' | |||
|- | |- | ||
| | | 2% | ||
| '''Carnimirie''' | |||
|- | |- | ||
| | | 2,5% | ||
| '''Tasar''' | |||
|- | |- | ||
| | | 3% | ||
| '''Fimbrethil''' | |||
|- | |- | ||
| | | 3,5% | ||
| '''Thon''' | |||
|- | |- | ||
| | | 4% | ||
| '''Nimbrethil''' | |||
|- | |- | ||
| | | 4,5% | ||
| '''Lebethron''' | |||
|- | |- | ||
| | | 5% | ||
| '''Brethil''' | |||
|- | |- | ||
| | | 4% | ||
| '''Taniquelasse''' | |||
|- | |- | ||
| | | 6% | ||
| '''Oiolaire''' | |||
|- | |- | ||
| | | 7% | ||
| '''Baradanar''' | |||
|} | |} | ||
=== | === Surowce === | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | |+ Rodzaje drewna | ||
! | ! Nazwa | ||
! Kłody | |||
! Deski | |||
! Bonus do narzędzi | |||
|- | |||
| '''Galadh''' | |||
| align=center | [[Plik:Galadh2.png]] | |||
| align=center | [[Plik:Galadh1.png]] | |||
| 0% | |||
|- | |||
| '''Orn''' | |||
| align=center | [[Plik:Orn2.png]] | |||
| align=center | [[Plik:Orn1.png]] | |||
| 0,5% | |||
|- | |||
| '''Lassemista''' | |||
| align=center | [[Plik:Lassemista2.png]] | |||
| align=center | [[Plik:Lassemista1.png]] | |||
| 1% | |||
|- | |||
| '''Orofarne''' | |||
| align=center | [[Plik:Orofarne2.png]] | |||
| align=center | [[Plik:Orofarne1.png]] | |||
| 1,5% | |||
|- | |||
| '''Carnimirie''' | |||
| align=center | [[Plik:Carnimirie2.png]] | |||
| align=center | [[Plik:Carnimirie1.png]] | |||
| 2% | |||
|- | |||
| '''Tasar''' | |||
| align=center | [[Plik:Tasar2.png]] | |||
| align=center | [[Plik:Tasar1.png]] | |||
| 2,5% | |||
|- | |||
| '''Fimbrethil''' | |||
| align=center | [[Plik:Fimbrethil2.png]] | |||
| align=center | [[Plik:Fimbrethil1.png]] | |||
| 3% | |||
|- | |- | ||
| | | '''Thon''' | ||
| | | align=center | [[Plik:Thon2.png]] | ||
| align=center | [[Plik:Thon1.png]] | |||
| 3,5% | |||
|- | |- | ||
| | | '''Nimbrethil''' | ||
| | | align=center | [[Plik:Nimbrethil2.png]] | ||
| align=center | [[Plik:Nimbrethil1.png]] | |||
| 4% | |||
|- | |- | ||
| | | '''Lebethron''' | ||
| | | align=center | [[Plik:Lebethron2.png]] | ||
| align=center | [[Plik:Lebethron1.png]] | |||
| 4,5% | |||
|- | |- | ||
| | | '''Brethil''' | ||
| | | align=center | [[Plik:Brethil2.png]] | ||
| align=center | [[Plik:Brethil1.png]] | |||
| 5% | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ Rodzaje drewna dodatkowego | |||
! Nazwa | |||
! Kłody | |||
! Deski | |||
! Bonus do narzędzi | |||
|- | |- | ||
| | | '''Taniquelasse''' | ||
| | | align=center | [[Plik:Taniquelasse2.png]] | ||
| align=center | [[Plik:Taniquelasse1.png]] | |||
| 4% | |||
|- | |- | ||
| | | '''Oiolaire''' | ||
| | | align=center | [[Plik:Oiolaire2.png]] | ||
| align=center | [[Plik:Oiolaire1.png]] | |||
| 6% | |||
|- | |- | ||
| | | '''Baradanar''' | ||
| | | align=center | [[Plik:Baradanar2.png]] | ||
| align=center | [[Plik:Baradanar1.png]] | |||
| 7% | |||
|} | |} | ||
== Stolarstwo == | == Stolarstwo == | ||
Sztuka obróbki drewna, obejmująca zarówno tworzenie mebli, jak i konstrukcji budowlanych, a także mniejszych przedmiotów codziennego użytku. Stolarze w Śródziemiu nie tylko wytwarzają solidne i praktyczne przedmioty, ale często tworzą też dzieła o wysokich walorach artystycznych, zdobione misternymi rzeźbieniami. | |||
=== Użycie umiejętności === | |||
== | |||
Aby wykonać przedmiot, należy kliknąć dwukrotnie na dowolne narzędzie stolarskie, określić ilość (jeśli większa niż 1) i kliknąć wyrób docelowy. | Aby wykonać przedmiot, należy kliknąć dwukrotnie na dowolne narzędzie stolarskie, określić ilość (jeśli większa niż 1) i kliknąć wyrób docelowy. | ||
Pojemniki z zamkiem | ==== Pojemniki z zamkiem ==== | ||
W przypadku posiadania umiejętności majsterkowanie na poziomie minimum 60% podczas próby wykonania pojemnika pojawia się szansa na wytworzenie pojemnika wraz z zamkiem i kluczem (pojawiającym się w skrzyni). | W przypadku posiadania umiejętności majsterkowanie na poziomie minimum 60% podczas próby wykonania pojemnika pojawia się szansa na wytworzenie pojemnika wraz z zamkiem i kluczem (pojawiającym się w skrzyni). | ||
=== Produkty stolarskie === | |||
== Łuczarstwo == | |||
Łuczarstwo skupia się na wytwarzaniu łuków i strzał, co jest nieodzowne dla wojowników i myśliwych. Łucznicy w Śródziemiu polegają na łuczarzach, by dostarczyć im niezawodnej broni, która jest zarówno precyzyjna, jak i wytrzymała. Proces ten wymaga dużej wiedzy na temat różnych gatunków drewna, odpowiedniego ich doboru oraz precyzji w kształtowaniu. Elfy są szczególnie znane z mistrzostwa w łuczarstwie, tworząc łuki o niezrównanej jakości. | |||
=== | === Użycie umiejętności === | ||
Aby wystrugać łuk (lub kuszę) należy dwukrotnie kliknąć sztylet, a następnie wskazać drewno. Z menu wyboru należy wskazać ilość (jeśli większa niż 1) oraz model. | |||
==== | ==== Tworzenie strzał i bełtów ==== | ||
Aby wystrugać strzały (lub bełt) należy dwukrotnie kliknąć drwa i wybrać drzewiec. Następnie należy kliknąć na wykonane drzewce i wybrać pióra. Po otwarciu menu wybrać odpowiedni wyrób. | |||
=== | === Produkty łuczarskie === | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
! | ! Broń | ||
! | ! Amunicja | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | Łuk | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | promień | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | Łuk kompozytowy | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | strzała | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | Krótki łuk | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | bełt | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Długi łuk | |||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | Kusza | |||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | Kusza | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | Kusza samopowtarzalna | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | | ||
|} | |} | ||
Wersja z 12:54, 23 sty 2025
Stolarstwo i łuczarstwo to dwie ważne umiejętności rzemieślnicze w świecie Śródziemia, które odgrywają istotną rolę w życiu zarówno ludzi, jak i innych ras, takich jak elfy i krasnoludy. Obie te umiejętności odzwierciedlają głęboki związek mieszkańców Śródziemia z naturą oraz ich umiejętność wykorzystywania jej zasobów w harmonii z otaczającym światem. Stolarstwo i łuczarstwo to nie tylko rzemiosła, ale także formy sztuki, które łączą praktyczność z pięknem i tradycją.
Narzędzia i surowce
Narzędzia
| Mały strug | |
| Duży strug | |
| Mała piła | |
| Duża piła | |
| Zdzierak | |
| Rozłupywacz | |
| Dłuto | |
| Młotek | |
| Narzędzia łukmistrza |
|
Stop lub drewno, z którego wykonane jest narzędzie, wpływa na skuteczność postaci. W zależności od rodzaju materiału, z której wykonano narzędzie, postać otrzymuje bonus od -2,5% do 5% do umiejętności. Bonus ten nie wpływa na tempo rozwijania umiejętności.
| Bonus | Stop |
|---|---|
| 0% | Ogamur |
| 0% | Ang |
| 0,5% | Celeb |
| 1% | Evyth |
| 1,5% | Tasarang |
| 2% | Borang |
| 2,5% | Dulgabar |
| 3% | Erythmal |
| 3,5% | Mal |
| 4% | Galvorn |
| 4% | Tinco |
| 4,5% | Iatuken |
| 5% | Ilsa |
| 5% | Tingath |
| 5% | Galvare |
| 5,5% | Iaure |
| 6% | Kanu |
| 6% | Culo |
| 6,5% | Urus |
| 7% | Tambe |
| Bonus | Stop |
|---|---|
| 0% | Galadh |
| 0,5% | Orn |
| 1% | Lassemista |
| 1,5% | Orofarne |
| 2% | Carnimirie |
| 2,5% | Tasar |
| 3% | Fimbrethil |
| 3,5% | Thon |
| 4% | Nimbrethil |
| 4,5% | Lebethron |
| 5% | Brethil |
| 4% | Taniquelasse |
| 6% | Oiolaire |
| 7% | Baradanar |
Surowce
| Nazwa | Kłody | Deski | Bonus do narzędzi |
|---|---|---|---|
| Galadh |
|
|
0% |
| Orn |
|
|
0,5% |
| Lassemista |
|
|
1% |
| Orofarne |
|
|
1,5% |
| Carnimirie |
|
|
2% |
| Tasar |
|
|
2,5% |
| Fimbrethil |
|
|
3% |
| Thon |
|
|
3,5% |
| Nimbrethil |
|
|
4% |
| Lebethron |
|
|
4,5% |
| Brethil |
|
|
5% |
| Nazwa | Kłody | Deski | Bonus do narzędzi |
|---|---|---|---|
| Taniquelasse |
|
|
4% |
| Oiolaire |
|
|
6% |
| Baradanar |
|
|
7% |
Stolarstwo
Sztuka obróbki drewna, obejmująca zarówno tworzenie mebli, jak i konstrukcji budowlanych, a także mniejszych przedmiotów codziennego użytku. Stolarze w Śródziemiu nie tylko wytwarzają solidne i praktyczne przedmioty, ale często tworzą też dzieła o wysokich walorach artystycznych, zdobione misternymi rzeźbieniami.
Użycie umiejętności
Aby wykonać przedmiot, należy kliknąć dwukrotnie na dowolne narzędzie stolarskie, określić ilość (jeśli większa niż 1) i kliknąć wyrób docelowy.
Pojemniki z zamkiem
W przypadku posiadania umiejętności majsterkowanie na poziomie minimum 60% podczas próby wykonania pojemnika pojawia się szansa na wytworzenie pojemnika wraz z zamkiem i kluczem (pojawiającym się w skrzyni).
Produkty stolarskie
Łuczarstwo
Łuczarstwo skupia się na wytwarzaniu łuków i strzał, co jest nieodzowne dla wojowników i myśliwych. Łucznicy w Śródziemiu polegają na łuczarzach, by dostarczyć im niezawodnej broni, która jest zarówno precyzyjna, jak i wytrzymała. Proces ten wymaga dużej wiedzy na temat różnych gatunków drewna, odpowiedniego ich doboru oraz precyzji w kształtowaniu. Elfy są szczególnie znane z mistrzostwa w łuczarstwie, tworząc łuki o niezrównanej jakości.
Użycie umiejętności
Aby wystrugać łuk (lub kuszę) należy dwukrotnie kliknąć sztylet, a następnie wskazać drewno. Z menu wyboru należy wskazać ilość (jeśli większa niż 1) oraz model.
Tworzenie strzał i bełtów
Aby wystrugać strzały (lub bełt) należy dwukrotnie kliknąć drwa i wybrać drzewiec. Następnie należy kliknąć na wykonane drzewce i wybrać pióra. Po otwarciu menu wybrać odpowiedni wyrób.
Produkty łuczarskie
| Broń | Amunicja |
|---|---|
| Łuk | promień |
| Łuk kompozytowy | strzała |
| Krótki łuk | bełt |
| Długi łuk | |
| Kusza | |
| Kusza | |
| Kusza samopowtarzalna |




























