Obróbka drewna: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
| Linia 26: | Linia 26: | ||
! Stop | ! Stop | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | 0% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Ogamur''' | | style="text-align: justify;" | '''Ogamur''' | ||
|- | |- | ||
| Linia 39: | Linia 39: | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | 1,5% | | style="text-align: justify;" | 1,5% | ||
| style="text-align: justify;" | ''' | | style="text-align: justify;" | '''Tasarang''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | | | style="text-align: justify;" | 2% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Borang''' | | style="text-align: justify;" | '''Borang''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | 2,5% | | style="text-align: justify;" | 2,5% | ||
| style="text-align: justify;" | '''Dulgabar''' | | style="text-align: justify;" | '''Dulgabar''' | ||
|- | |- | ||
| Linia 63: | Linia 51: | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | 3,5% | | style="text-align: justify;" | 3,5% | ||
| style="text-align: justify;" | ''' | | style="text-align: justify;" | '''Mal''' | ||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 4% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Galvorn''' | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | 4% | | style="text-align: justify;" | 4% | ||
| style="text-align: justify;" | ''' | | style="text-align: justify;" | '''Tinco''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | 4,5% | | style="text-align: justify;" | 4,5% | ||
| style="text-align: justify;" | ''' | | style="text-align: justify;" | '''Iatuken''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: justify;" | 5% | | style="text-align: justify;" | 5% | ||
| style="text-align: justify;" | ''' | | style="text-align: justify;" | '''Ilsa''' | ||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 5% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Tingath''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 5% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Galvare''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 5,5% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Iaure''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 6% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Kanu''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 6% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Culo''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 6,5% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Urus''' | |||
|- | |||
| style="text-align: justify;" | 7% | |||
| style="text-align: justify;" | '''Tambe''' | |||
|} | |} | ||
Wersja z 15:43, 8 paź 2024
Stolarstwo i łuczarstwo to dwie ważne umiejętności rzemieślnicze w świecie Śródziemia, które odgrywają istotną rolę w życiu zarówno ludzi, jak i innych ras, takich jak elfy i krasnoludy. Obie te umiejętności odzwierciedlają głęboki związek mieszkańców Śródziemia z naturą oraz ich umiejętność wykorzystywania jej zasobów w harmonii z otaczającym światem. Stolarstwo i łuczarstwo to nie tylko rzemiosła, ale także formy sztuki, które łączą praktyczność z pięknem i tradycją.
Narzędzia
Stop, z którego wykonane jest narzędzie, wpływa na skuteczność postaci. W zależności od rodzaju stali, z której wykonano, postać otrzymuje bonus od -2,5% do 5% do umiejętności. Bonus ten nie wpływa na tempo rozwijania umiejętności..
| Nazwa |
|---|
| dagger |
| sew |
| hammer |
| strug |
| kątownik |
Stopy i bonusy
| Bonus | Stop |
|---|---|
| 0% | Ogamur |
| 0% | Ang |
| 0,5% | Celeb |
| 1% | Evyth |
| 1,5% | Tasarang |
| 2% | Borang |
| 2,5% | Dulgabar |
| 3% | Erythmal |
| 3,5% | Mal |
| 4% | Galvorn |
| 4% | Tinco |
| 4,5% | Iatuken |
| 5% | Ilsa |
| 5% | Tingath |
| 5% | Galvare |
| 5,5% | Iaure |
| 6% | Kanu |
| 6% | Culo |
| 6,5% | Urus |
| 7% | Tambe |
Łuczarstwo
Łuczarstwo skupia się na wytwarzaniu łuków i strzał, co jest nieodzowne dla wojowników i myśliwych. Łucznicy w Śródziemiu polegają na łuczarzach, by dostarczyć im niezawodnej broni, która jest zarówno precyzyjna, jak i wytrzymała. Proces ten wymaga dużej wiedzy na temat różnych gatunków drewna, odpowiedniego ich doboru oraz precyzji w kształtowaniu. Elfy są szczególnie znane z mistrzostwa w łuczarstwie, tworząc łuki o niezrównanej jakości.
Sposób użycia umiejętności
Spis przedmiotów, warunki wykonania i zużycie materiału
Surowce
| Rodzaje drewna | Pióra |
|---|---|
| Deadwood log | Feather |
| Galadh log | |
| Orn log | |
| Lassemista log | |
| Orofarne log | |
| Carnimirie log | |
| Tasar log | |
| Fimbrethil log | |
| Thon log | |
| Nimbrethil log | |
| Lebethron log | |
| Mallorn log |
Wyroby
| Broń | Amunicja |
|---|---|
| Łuk | promień |
| Łuk kompozytowy | strzała |
| Krótki łuk | bełt |
| Długi łuk | |
| Kusza | |
| Kusza | |
| Kusza samopowtarzalna |
Stolarstwo
sztuka obróbki drewna, obejmująca zarówno tworzenie mebli, jak i konstrukcji budowlanych, a także mniejszych przedmiotów codziennego użytku. Stolarze w Śródziemiu nie tylko wytwarzają solidne i praktyczne przedmioty, ale często tworzą też dzieła o wysokich walorach artystycznych, zdobione misternymi rzeźbieniami.
Sposób użycia umiejętności
Spis przedmiotów, warunki wykonania i zużycie materiału
Surowce
| Rodzaje drewna |
|---|
| Deadwood |
| Galadh |
| Orn |
| Lassemista |
| Orofarne |
| Carnimirie |
| Tasar |
| Fimbrethil |
| Thon |
| Nimbrethil |
| Lebethron |
| Mallorn |
Wyroby
| Stoły | Krzesła | Instrumenty | Szafki | Wyroby podstawowe | Wyroby podstawowe cz.2 | Deeds | Pojemniki |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| mały stolik | stołek | stojąca harfa | zdobiona szafa | deski | barrel lid | koryto z wodą | otwarta beczka |
| stolik do czytania | ławka | ręczna harfa | kredens | wędka | wooden shield | mała łódź | mała skrzynia |
| stół kuchenny | drewniany tron | lutnia | szafa | sękaty kij | wooden kite shield | mała smocza łódź | beczka |
| stolik do kawy | zdobiony tron | bęben | zdobiony kredens | laska pasterska | barrel staves | średnia łódź | drewniana skrzynia |
| biurko | zdobione krzesło | tamburyn | półka na książki | prosta laska | paper sheet | średnia smocza łódź | mała skrzynka |
| krzesło | szafa | pochodnia | marchia shield | duża łódź | średnia skrzynka | ||
| proste krzesło | szafa | pałka | beehive | duża smocza łódź | duża skrzynka | ||
| wyścielane krzesło | szafa | czarna laska | doghouse | zagroda | |||
| szafa | manekin | water trough | duża zagroda |

